header
Jestem orzechojadem! PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 11:31

Jestem orzechojadem!

By Alex Malinsky

Tłumaczenie: Karolina Abramowicz

Czy orzechy mogą uzależnić czy to po prostu mnie spotkało? Jestem surojadem już kawałek czasu i nadal sięgam po orzechy i pestki. Więc co to ma znaczyć? Czy tym co pożądamy jest przyjemny oleisty smak czy może chrupanie za którym tak tęsknimy? Może powinniśmy jeść więcej owoców? Nie mam pojęcia, nie jestem witariańskim guruJ

Jednakże postanowiłem dokonać małego badania i dowiedziałem się, że witarianie jedzą orzechy dla własnej przyjemności. Myślę, że jeśli ktoś jest głodny, to nie chce mu się myć warzyw czy owoców, a swój głód chce zaspokoić natychmiast! Więc jeśli ma pod ręką jakieś orzechy albo pestki zjada ich kilka, następnie jeszcze trochę i w ciągu 5 minut zjada całą paczkę ,po czym nie ma już na nic ochoty ponieważ czuje się ?pełny?. Oto kilka pomysłów na powstrzymanie albo chociaż zminimalizowanie tego przyzwyczajenia.

  1. Zaplanuj wcześniej. Umyj trochę warzyw i owoców kilka dni wcześniej i trzymaj w lodówce.
  2. Pij wodę! Większość ludzi odczuwa pragnienie nawet o tym nie wiedząc.
  3. Nie kupuj tak dużych ilości orzechów i pestek. (oczywiste, ale muszę to powiedzieć)
  4. Namaczaj swoje orzechy i pestki. W ten sposób będziesz jadł ich mniej i będą łatwiejsze do strawienia.
  5. Wychodź częściej! Kiedy jesteś zajęty, nie masz czasu myśleć o jedzeniu.
  6. Kupuj orzechy i pestki w łupinach! Dłużej pozostaną świeże i będziesz jadł ich mniej!

Jeżeli chcesz dodać więcej ?chrupkości? do swoich sałatek, dodaj trochę rozdrobnionego kalafiora, posiekanej rzodkiewki, jabłka pokrojonego w kostkę lub odrobinę marchewki.

A co w sprawie masła orzechowego?

Na ile jest ono surowe? Kto wie? Ja z pewnością nie. Nie miałem sposobności być przy produkcji masła orzechowego. Więc nie jedzcie go. Zróbcie swój własny i zaoszczędzicie przy tym trochę pieniędzy. Najpierw namoczcie kilka orzechów, następnie zmielcie je. To bardzo proste. Ale.. jeśli nie będziesz potrafił oprzeć się odrobinie masła orzechowego, skorzystaj z masła produkcji Rejuvenative Co. Oni robią najlepsze masło orzechowe.

Skąd mam wiedzieć czy moje orzechy są prawdziwie surowe?

Najlepszym sposobem będzie jeśli zerwiesz je sam lub jeśli znasz kogoś kto posiada drzewa orzechowe. Dużo ludzi nie ma dostępu do drzew orzechowych i nabywa orzechy w sklepach ze zdrowa żywnością bądź zamawia z ?godnych zaufania? źródeł internetowych. Godne zaufania w cudzysłowiu, ponieważ nie wiadomo w jakiej temperaturze były suszone. Jednego dnia pewien farmer może je suszyć w temp. 46st. C, a następnego dnia inny farmer może je ususzyć w temp. 51st.C, ponieważ najprawdopodobniej nienawidzi swojej pracy i myśli sobie:? Nastawię temp. 51st. C, wtedy orzechy ususzą się szybciej i będę mógł wcześniej wrócić do domu...?

Wiecie co? Niektórych ludzi nie obchodzi to czy ich orzechy/pestki są naprawdę surowe! Ale nie winię ich. Po prostu na tym zwariowanym świecie niczego nie można być pewnym. Tak więc moim zadaniem jest wyszukać najświeższe, najsurowsze orzechy i pestki i podać je wam. Chciałbym odwiedzić wszystkie te organiczne i bioorganicznie gospodarstwa aby zobaczyć jak moje orzechy są zbierane i suszone! Chciałbym poznać fakty. Chciałbym zobaczyć cały proces!

A zatem moi mali miłośnicy orzechów, wszystko co mogę poradzić to abyście byli szczęśliwi. Jeżeli coś nie jest surowe, nie martwcie się. Po prostu bądźcie świadomi i nie popadnijcie w obsesję orzechowo-pestkową.

Tutaj znajduje się lista prawdziwie surowych orzechów i pestek:

1.Migdały

2.Pestki słonecznika

3.Sezam

4.Siemię lniane

Oto orzechy, w stosunku do których należy zachować ostrożność :

1.Orzechy pekan (przypominają orzechy włoskie)

2.Orzechy włoskie

3.Orzechy sosnowe(nasiona z sosnowych szyszek)

4.Pestki dyni

5.Orzech laskowy

6.Orzechy makadamia (australijskie)

Orzechy, które nie są surowe lub które trudno nabyć w stanie surowym:

1.Orzechy nerkowca

2.Orzechy brazylijskie

3.Pistacje

Poniżej znajdują się interesujące fakty dotyczące orzechów i pestek:

Według nauki Rogelio Almario wynika, że dodatek orzechów włoskich w diecie nie wypływa na wagę ciała.

Mimo znaczącego wzrostu 400 kalorii na dzień w zwykłej diecie oraz 360 kalorii w diecie niskotłuszczowej, osoby z obydwu tych grup nie zauważają wzrostu wagi ciała.

K. McManus opublikował ostatnio w Międzynarodowym Dzienniku Otyłości pracę badawczą, w której znajduje się porównanie utraty wagi u osób na diecie umiarkowanej i diecie niskotłuszczowej. W obu grupach ilość dostarczonej energii była podobna, jednakże energia czerpana z tłuszczów była inna. W diecie umiarkowanej z tłuszczów pochodziło 35% energii, natomiast w diecie niskotłuszczowej ilość energii czerpanej z tłuszczów wyniosła tylko 20 %. Dieta umiarkowana była bogatsza w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ale zawierała taką samą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych co dieta niskotłuszczowa.

Ludziom na diecie umiarkowanej zalecono spożywanie orzechów, masła orzechowego oraz tłuszczów orzechowych. Po upływie 18 miesięcy waga ciała w diecie umiarkowanej była bardziej znacząca niż w diecie niskotłuszczowej.

Spożywanie orzechów nie powoduje wzrostu wagi ciała jeśli dieta dostarcza odpowiednią ilość energii.

Orzechy są bogate w tłuszcz ,co jest główną przyczyną tego, że nie są zalecane. Obecnie wielu ludzi przechodzi na dietę niskokaloryczną lub jest poważnie zaniepokojonych swoją wagą. Jedzenie orzechów w rozsądnych porcjach nie przyczyni się do wzrostu wagi.

60% kalorii orzechów pochodzi z tłuszczu. Orzeszki makadamia czy pekan mają największą zawartość tłuszczu (70g/100g ). Orzechy nerkowca i pistacje są najmniej kaloryczne.

To, że orzechy wykazują dużą zawartość tłuszczu nie oznacza, że szkodzą zdrowiu. Ich tłuszcze są głownie nienasycone i korzystne w zapobieganiu choroby wieńcowej serca oraz obniżeniu cholesterolu LDL. Jednakże orzeszki brazylijskie, makadamia, nerkowiec i orzechy sosnowe zawierają duże ilości kwasów nasyconych.

Orzechy brazylijskie, sosnowe i włoskie dostarczają także kwasów wielonienasyconych z dwoma niezbędnymi kwasami tłuszczowymi: kwasem linolowym oraz alfa-linolenowym. Orzechy włoskie są wyjątkowo bogate w kwas alfa-linolenowy (9mg/100g)

Orzechy są wysokobiałkowe, dostarczają od 8 do 21 gram białka na 100g. Jednakże tak jak płatki zbożowe, nie zawierają dostatecznej ilości lizyny, jednego z najważniejszych aminokwasów. Dlatego ich białko jest nazywane niekompletnym. Warzywa strączkowe czy nabiał jadane w ciągu dnia dostarczą tego aminokwasu.

Orzechy zawierają w przybliżeniu 100mg wapnia na 100g. Migdały, orzechy laskowe czy brazylijskie zawierają najwięcej tego minerału. Natomiast najmniej wapnia maja orzechy sosnowe z zaledwie 8-gramową zawartością na 100g.

Orzechy są również dobrym źródłem żelaza i cynku; dostarczają odpowiednio 4 i 3mg /100g. Migdały, orzechy laskowe, ziemne i pistacje zawierają najwięcej żelaza (ponad 4mg/100g).

Nerkowiec to zwycięzca pod względem zawartości cynku. Zawiera 6mg cynku na 100g. Orzechy brazylijskie, pekan, sosnowe są zaraz po nerkowcach.

Magnez, fosfor, potas, witamina B i E oraz błonnik również znajdują się w orzechach.

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 16:22