WITARIAŃSKIE PIĘKNO: STAROMODNY SPOSÓB

 

WITARIAŃSKIE PIĘKNO: STAROMODNY SPOSÓB

Copyright 2009 Michele L. Tune All Rights Reserved

Tłumaczył: Aleksander Kwiatkowski

Mądrość starej tradycji

Pewnego dnia zatrzymałem się w odwiedzinach u starszej pani, uwielbiałem ją już od samego dzieciństwa tak, jakby była moją babcią. Dochodziła już do 90 lat, ale była młoda duszą. Łopiany wyrastały wokoło. Mówiła: ?A to jest szczaw; rośnie wszędzie na mojej działce. Pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny, kiedy dorastałem, robiliśmy sałatki ze świeżej zieleniny: szczaw, mniszek, pokrzywa. Takie sałatki były częścią naszej diety oczyszczającej. Dają organizmowi wspaniałe oczyszczenie na wskroś!?

Uwielbiam uczyć się starych sprawdzonych praktyk. Zawsze fascynowało mnie piękno przeszłych wieków. Chociaż czasy mogły być trudniejsze niż jest to dzisiaj, biorąc pod uwagę obecne udogodnienia, istnieje pewnego rodzaju przekonanie, w prostocie jaka była za starych dobrych czasów, a zdrowe i wspaniałe porady, z poprzednich epok, nie są jedynie czczymi próbami i błędami, są one zarazem niedrogie, przyjazne środowisku i się sprawdzają!

Zaniedbana skóra = zaniedbany cały organizm

Słyszeliście opowieści o tych wszystkich tonikach, których ludzie używali w dawniejszych czasach, aby się oczyścić? Jestem pewien, że utrzymanie w czystości okrężnicy i spożywanie świeżej, wiosennej zieleniny, stosowane jako rytuał oczyszczający, rodzaj oczyszczającego stylu życia i zadbania o własne ciało, wpływają na zdrowie naszej skóry i włosów. O to zapewne musieliście słyszeć. Spójrzmy na stare zdjęcia, twarze na tych zdjęciach, wydają się jakby skóra na twarzy była porcelanowa!

Obecnie można oczyścić okrężnicę na różne sposoby. Ze wszystkim dostępnymi opcjami, nie ma rzeczywistego powodu, abyśmy żyli z zanieczyszczoną okrężnicą. Można zrobić wlewy doodbytnicze, w zaciszu domowym. Można też udać się do kliniki aby tam przeprowadzić płukanie jelita grubego. Jeżeli nie ma w twojej miejscowości takiej kliniki, jest najprawdopodobniej w pobliskim, większym mieście. Można kupić zestaw do przeprowadzenia płukania jelita grubego i przeprowadzić zabieg, we własnym domu. Niektórzy nie wierzą, że taki zabieg jest efektywny: stosowanie płukania jelita grubego w zaciszu domowym, jest lepsze od nic nierobienia. Więcej porad na temat płukania jelita grubego można znaleźć na stronkach internetowych Kristen Overlock i Anny Forkan.*

Czas na wiosenne porządki.

Czy nie czujemy się wspaniale, gdy Staruszka Zima pakuje manatki i odchodzi w siną dal, na jej miejsce nadchodzi Świeża Wiosna, ze swym ciepłem, upragnionym słońcem? Czyż nie jest wspaniale, wdychać świeże wiosenne powietrze, widzieć zielone liście i kiełkujące trawy, widzieć zieleniejące się drzewa i kwiaty rozkwitające w pełnej chwale? Wyobraźmy sobie, że to samo dzieje się wewnątrz naszego ciała! To jest ten rodzaj uczucia, jakiego można doświadczyć, uwielbiając swoje ciało, wystarczy spożywać ożywione pożywienie aby się oczyścić, dostarczyć naturalnych, nienaruszonych witamin i innych składników odżywczych, jakie znajdują się w wiosennej zieleninie. Skóra zaczyna dostawać połysku od tych wszystkich wspaniałości!

Poniżej podałam listę ziół (jak na ironię zwanych chwastami!) które można zastosować w formie herbatek ziołowych lub na świeżo, w formie sałatek, aby wspomóc proces oczyszczania ciała i podnieść poziom energii.

Ekstatyczny łopian

Ta roślina jest niesamowicie wkurzająca, jeżeli chcemy pozbyć się łopianu, z drugiej strony, jest to wspaniałe źródło składników odżywczych. Można stosować korzenie i nasiona łopianu. Łopian zawiera duże ilości następujących fitozwiązków: kwas octowy, arctigenina, arctinina, beta-karoten, kwas masłowy (butanowy), kwas kofeinowy, kwas chlorogenowy, kwas kostusowy, inulina, kwas izowalerianowy, kwas laurynowy, lignany, kwas mirystynowy, kwas propionowy, sisterol i stygmasterol. A składniki odżywcze? Spójrzmy tylko: aminokwasy, wapń, miedź, chrom, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, krzem, cynk; z witamin to: B1, B2, B3 oraz C, czy to nie jest wspaniałe?!

Często dodaję łopian do wieloziołowych herbatek, podgrzewam, mieszam, jest to również wspaniały dodatek do sałatek.

Niezrównany mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest przez większość z ludzi, uważany za chwast, jakkolwiek to jest cudowne zioło, to nie jest co powinniśmy wyrywać lub opryskiwać toksycznymi chemikaliami. A co jest takiego wspaniałego w tym uporczywym ?chwaście?? Mniszek lekarski działa oczyszczająco na wątrobę i krew, jest naturalnym ziołem moczopędnym, pomaga w gojeniu się owrzodzeń, stanów ropnych, używany przy nowotworach piersi, obniża cholesterol i kwas moczowy, wspomaga pracę żołądka, trzustki, śledziony, nerek. Lista jest imponująca... Spożywając mniszek lekarski, można skorzystać z następujących fitozwiązków: beta-karoten, beta-sisterol, kwas kofeinowy, kryptoksantyna, luteina, mannitol, kwas para-kumarowy, saponiny, stygmasterol. Spójrzmy na zawartość składników odżywczych, jakie posiada mniszek lekarski: wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, cynk; z witamin to: B1, B2, B3 oraz witamina C. jak widać, mniszek lekarski, jest w sam sobie pożyteczny, w kombinacji z innymi ziołami, stosowany jako składnik oczyszczających sałatek wiosennych.

Dodatkowa zaleta: mniszek lekarski pomaga w pozbyciu się starczych plamek na skórze!

Po więcej informacji na temat mniszka lekarskiego, zobacz artykuł z RawPeople: Dandelion: Not Just a Garden Weed, by Angela Coate Hermes.

Niegrzeczna pokrzywa

Pokrzywa jest i była od zawsze, moim ulubionym ziołem! Można stosować kwiaty, liście i korzenie. Pokrzywa zawiera następujące fitozwiązki: kwas octowy, beta-karoten, betainę, kwas kofeinowy, kwas ferulowy, lecytyna, likopen, kwas para-kumarowy, skopoletyna. Wartość odżywcza pokrzywy sięga szczytów, dostarcza następujących składników: wapń, miedź, kwasy tłuszczowe, kwas foliowy, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, siarka, cynk, z witamin to: B1, B2, B3, B5, C oraz E. To jest mnóstwo składników odżywczych!

Pokrzywa działa moczopędnie, tonizująco, napotnie, pomaga zmniejszyć ból. Jest całe mnóstwo schorzeń, w leczeniu których stosuje się pokrzywę, np. katar sienny i inne reakcje alergiczne, problemy z nerkami, stanami zapalnymi, artretyzm i śluz w płucach.

Dodatkowo: liście pokrzywy można dodawać wg. uznania do oleju (oliwkowego, kokosowego itp.) jako jeden składnik lub w kombinacji z innymi ziołami, aby zmniejszyć sadełko, polepszyć stan włosów! Włosy również skorzystają ze spożywania pokrzywy.

Osobiście jadam pokrzywę (liście) w formie herbatki. Często pijam dzień po dniu, i nigdy nie jestem nią znudzona. Lubię to uczucie, po wypiciu herbatki z pokrzywy. Czasami parzę łyżeczkę czasami łyżkę stołową na filiżankę gorącej, czystej wody, i pijam ją właśnie w ten sposób. W kombinacji dodaję do liści lub korzeni mniszka, korzeni łopianu, yerba mate lub/i pau d?arco.

Dlaczego pokrzywa uważana jest za tą niedobrą? Ponieważ, jeżeli nie obchodzimy się z nią zbyt ostrożnie, poparzy nas! To właśnie dlatego o pokrzywa zwykle mawia się: parzy jak pokrzywa. W audycji Raw Food Talk, pokrzywę można bezpiecznie spożywać, ale po odwodnieniu (wysuszeniu) dodając suszone liście pokrzywy do witariańskich miksów lub soków.

Inne rodzaje dzikiej zieleniny, można brać pod uwagę, jako dodatek do sałatek, są to: szczaw i rukiew wodna. Podążając zgodnie z tym, co daje nam Matka Natura, będziemy czuli się wyśmienicie i wyglądali olśniewająco!

Środki ostrożności:

Łopian może przeszkadzać we wchłanianiu żelaza w przypadku stosowania doustnego.

Mniszek lekarski nie powinien być spożywany wraz z lekami moczopędnymi. Należy również zachować umiar w przypadku kamieni żółciowych lub zaczopowania przewodów żółciowych.

 

Teksty źródłowe:

Balch, Phyllis A. Prescription for Nutritional Healing. New York: Avery Publishing Group (Third Edition), 2000, pp: 91, 95, 104.

Coate-Hermes, Angela. Dandelion: Not Just a Garden Weed. Raw People, 2009.

*Overlock, Kristen and Anna Forkan (Interview). The Movement to Reverse Diabetes Naturally (by Alex Ortner). http://www.rdnmovement.com/?p=789, March 25, 2009

Raw Food Talk, RawFoodTalk.com, http://www.rawfoodtalk.com/showthread.php?t=40076

 

 

Additional information