header
26. WNIOSKI : CZY NATURALNA DIETA WYMAGA SUPLEMENTÓW? PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
piątek, 16 grudnia 2011 15:01

26. WNIOSKI : CZY NATURALNA DIETA WYMAGA SUPLEMENTÓW?

 

Jeżeli przyznamy, że weganie potrzebują dostarczać witaminę B12 poprzez artykuły spożywcze o nią wzbogacane lub poprzez suplementy, czy wtedy stwierdzamy, że dieta wegańska jest nienaturalna?

 

Trzeba wziąć pod uwagę to, że odchody zawierają duże ilości witaminy B12, witaminę B12 wytwarzaną przez bakterie w jelicie grubym, jeżeli bylibyśmy w całkowicie naturalnym stanie oraz nadal chcielibyśmy być weganami, to możemy dostarczyć wystarczającej ilości witaminy B12 z naszych odchodów, chociaż było by to spore wyzwanie, aby podjąć takie wysiłki trzeba najpierw upewnić się, że wszelkie bakterie zostały zniszczone a wirusy zneutralizowane. Jednak trzeba przyznać, że to nie brzmi zbyt apetyczne.

 

Jest również możliwe to, że ludzie mogą otrzymać znaczne ilości witaminy B12 z owadów i innych robaków, jeżeli nie chcielibyśmy uciekać się do zabijania zwierząt kręgowych lub jeść ich jajek lub pić mleka.

 

Jedną rzeczą, która różni nas od naszych prehistorycznych przodków jest to, że żyjemy znacznie dłużej a obniżony status witaminy B12, ma więcej czasu na to, aby stać się dla nas problemem. Zważywszy, że w przeszłości, ludzie dostarczali mniejszych ilości witaminy B12, obecnie potrzebujemy jej więcej, aby ustrzec się od demencji spowodowanej niedoborami witaminy B12, dożywając powyżej osiemdziesięciu lub dziewięćdziesięciu lat.

 

Obecnie w społeczeństwach zachodnich jest dla wegan łatwo zabezpieczyć sobie odpowiednią podaż witaminy B12. Weganie którzy suplementują witaminą B12, mogą mieć wyższy status witaminy B12 od nie-wegetarian, którzy nie suplementują. W rzeczywistości, z powodu obniżonych możliwości wchłaniania witaminy B12 ze źródeł pochodzenia zwierzęcego wraz z wiekiem, Komisja ds. Żywności i Odżywiania stwierdza, że wszyscy (nie tylko weganie) powyżej pięćdziesięciu lat, powinni sprostać jej dziennemu zapotrzebowaniu poprzez spożywanie artykułów żywnościowych wzbogaconych o witaminę B12 lub poprzez regularne pobieranie suplementów z witaminą B12.

 

Czy dieta wegańska jest naturalna?

 

Czy dieta wegańska jest naturalna? Aby odpowiedzieć na to pytanie polecam zapoznać się z artykułem, który bardzo szczegółowo opisuje to zagadnienie tj. Comparative Anatomy and Physiology Brought Up to Date: Are Humans Natural Frugivores/Vegetarians, or Omnivores/Faunivores? by Tom Billings (www.beyondveg.com). Po wszechstronnych przeprowadzeniu przeglądu literatury naukowej, Billings stwierdził: ?Ludzie nie są naturalnymi wegetarianami czy weganami. Pomimo tego powiedział:

?Osobiście jestem za wegetarianami, a zwłaszcza za wegano-witarianami. Czytelnicy powinni być świadomi tego, że sam jestem wegetarianinem już przez długi okres (od 1970) ponad 8 lat byłem frutarianinem, wcześniej byłym weganinem.... Jakkolwiek, nie jestem skończonym propagatorem, misjonarzem itd. jakiejkolwiek specyficznej diety. W rzeczywistości, jestem zmęczony widząc, że dieta witariańska (wegańska i wegetariańska) jest promowana w sposób negatywny przez ekstremistów, którzy w sposób nieprawdziwy oraz poprzez wrogie zachowania, znieważają etyczne zasady, które są sercem wegetarianizmu/weganizmu?.

 

Tom kontynuuje:

?Nie potrzebujemy ogłaszać wszem i wobec, naturalności wegetarianizmu czy weganizmu! Takie są etyczno-duchowe przesłanki, a one same w sobie, wystarczają do usprawiedliwionego przejścia na wegetariańską / wegańską dietę (zakładając oczywiście, że dieta pracuje dla nas). Następnie, jeżeli motywacja do takiej diety, ma podłoże etyczno-duchowe, to każdy chce mieć silną, wewnętrzną podstawę dla swojej diety, być zafascynowany właśnie takim sposobem odżywiania. Zatem, wgłębianie się w mity naturalności takiej diety, nie powinno dla takiej osoby, przedstawiać już więcej jakichkolwiek problemów; natomiast wgłębiając się w fałszywe mity, oznacza jedynie to, że takie osoby, same jeszcze bardziej te mity fałszują?.

Zagorzałych czytelników może również zainteresować artykuł ?Humans are Omnivores?? zaadaptowany na podstawie rozmowy z John?em McArdle, PhD (opublikowana w edycji: May/June 1991, Vegetarian Journal). Blog The PaleoVeganology również ma interesujące informacje o dietach naszych przodków.

 

Jaka dieta jest tak naprawdę naturalna?

Jestem wdzięczny naszym przodkom za przetrwanie takiego żywota, które było nieprzyjemne, brutalne i krótkie, aby ostatecznie pozwolić mi na wystukanie tego tekstu na komputerze, przez wiele godzin dziennie, ale już to przeżyłem, jedząc duże ilości pożywienia, które zapewne oni by nie uznawali oraz pobieraniem suplementów zarówno będąc dzieckiem jak również będąc już dorosłym.

 

Idea, że dietę prehistoryczną można obecnie odtworzyć lub to, że mogłaby być najbardziej optymalną dietą, jest tak naprawdę wątpliwe. Dzisiejsze komercyjne pożywienie, zarówno roślinne jak i zwierzęce, różni się od pożywienia z czasów prehistorycznych. Spożywamy hybrydy roślinne, karmimy zwierzęta takim pokarmem, którego naturalnie nigdy by nie konsumowały. Zwierzętom hodowlanym zwykle dodaje się szereg suplementów do ich karmy. W Stanach Zjednoczonych nagminnie dodaje się całej gamy syntetycznych dodatków, w postaci witamin i minerałów np. syntetyczna witamina D dodawana do mleka, większość ludzi, którzy spożywają produkty mleczne, uważając, że jest to dla nich dieta bardziej naturalna, właśnie osoby dorosłe, często i to bezwiednie, korzystają z tego rodzaju suplementacji. W ciągu ostatnich dwustu lat, nauka o odżywianiu rozwiązała wszelkiego rodzaju poważne problemy zdrowotne, które dokuczały ludzkości przez tysiąclecia.

 

Staram się aby być podobnym do moich prehistorycznych przodków, ale nie za wszelką cenę. Chociaż istnieją wyjątki, jedzenie mięsa jest jedną z tych rzeczy, które większość ludzi próbuje robić, jako coś naturalnego. Paleolityczni smakosze są prawdopodobnie najbardziej głośnymi, anty-wegetarianami, naturalnymi zjadaczami. Jednak według Paleoweganology, rzadko jedzą owady, larwy i robaki, to jest we wpisie zatytułowanym: What, No Bugs?! ?od dawna dostarczały ludziom i innym naczelnym substancji odżywczych i nadal to kontynuują w większości zakątków świata?. Styczeń 2014. Uaktualnienie: To może rzeczywiście być zmiana dla niektórych paleo-zjadaczy wytwarzających odżywcze batony ze świerszczy (zobacz: Energy Bars That Put a Chirp in Your Step).

 

Przyszłość badań nad weganami.

Niektórzy weganie ze zrozumiałych względów, nie lubią kręgów naukowych i medycznych. Poprzez odmawianie naukowych dowodów, w odniesieniu do potrzeby suplementacji witaminą B12, dostarczają stałego napływu wegan z problemami zdrowotnymi dla kręgów medycznych, aby to badały. Jeżeli chcesz ustrzec się przed kręgami medycznymi, najlepszą rzeczą jaką można zrobić to upewnić się o tym, żeby nie wywoływać objawów niedoborów witaminy B12, po to aby nie nie stać się przedmiotem tych badań.

 

Jestem wdzięczny, że przeprowadzono badania na weganach, którzy nie suplementowali witaminą B12, ale już wystarczy tego. Jest obowiązkiem kręgów wegańskich, aby zatrzymać napływ na takie badania. Gdy badacze decydują się na przeprowadzanie badań, odnośnie problemów zdrowotnych wśród wegan, którzy nie suplementują swojej diety witaminą B12, było by najlepiej, jeżeli po prostu, nie znaleźli by już nikogo takiego.

 

Zachęcam nowych wegan aby pobierali witaminę B12

Wszyscy orędownicy weganizmu, powinni być świadomi widocznych objawów niedoboru witaminy B12 (ze świadomością, że umiarkowane niedobory witaminy B12, mogą z czasem również doprowadzić do problemów, problemów które nie są aż tak oczywiste). Oraz że jest potrzeba dla nowych wegan, aby zacząć suplementację witaminą B12 zaraz po zostaniu weganinem (lub prawie-weganinem).

 

Poprawiony: niedziela, 19 kwietnia 2015 16:38