header
12 CZY POWINNO SIĘ OKRESOWO SPRAWDZAĆ STATUS WITAMINY B12 PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
piątek, 16 grudnia 2011 13:56

12 CZY POWINNO SIĘ OKRESOWO SPRAWDZAĆ STATUS WITAMINY B12

 

Poziomy witaminy B12 w osoczu

Czy weganie jedynie z powodu tego, że są weganami, nie mają potrzeby sprawdzania poziomów homocysteiny oraz witaminy B12?! Nie, będąc weganinem, weganką, oznacza osobę, która powinna przyjmować regularnie witaminę B12 z wiarygodnych, solidnych źródeł, albo za pośrednictwem pożywek wzbogaconych o witaminę B12, albo poprzez suplementację. Jeżeli zapomniał/e/a/-ś przyjmować B12 z wiarygodnych, solidnych źródeł przez miesiąc lub dłużej, taka osoba powinna uzupełnić ją podążając za wskazówkami zawartymi w punkcie 1 rekomendacji: [3. Rekomendacje dla wegan oraz prawie-wegan]

Około 2% ludzi z ogólnej populacji ma upośledzenia we wchłanianiu witaminy B12. To nie ma nic wspólnego z tym, czy ktoś jest weganinem czy nie, jest po prostu dobrze wiedzieć, czy jest się taką osobą. Ale nie będziesz w stanie tego powiedzieć lekarzowi dopóki dopóty nie będziesz pobierał witaminy B12 z pewnych źródeł, co najmniej na kilka tygodni przed badaniami. Ponad to, są specyficzne testy dla pomiaru absorpcji witaminy B12.

Jeżeli sprawdzono twoje poziomy witaminy B12, to należy wziąć pod uwagę, że konsumując suszone glony morskie (dulse, kelp itd.) lub słodkowodne (spirulina, chlorella) wartości będą podwyższone. Część metod, nie jest w stanie odróżnić aktywnych i nieaktywnych form witaminy B12 w ustroju (metabolicznie nieczynnych analogów witaminy B12). Wiele glonów morskich i słodkowodnych, zawiera całą gamę nieaktywnych analogów witaminy B12. Osoba konsumująca duże ilości suszonych glonów, może mieć poziomy witaminy B12 w osoczu, znacznie wyższe od przeciętnych, ale większość z nich to nieaktywne metabolicznie, analogi B12.

 

Homocysteina: Jeden z najważniejszych metabolitów powiązanych z witaminą B12

Poziomy homocysteiny we krwi, to nie jest bezpośredni pomiar poziomów witaminy B12, ponieważ te poziomy są również zależne od poboru innych witamin tj. kwasu foliowego oraz witaminy B6, jakiekolwiek problemy metaboliczne upośledzające wchłanianie innych witamin również wpływają na poziomy homocysteiny. Jakkolwiek homocysteina jest jedynym znanym do tej pory, metabolitem wskazującym na początkowe niedobory, metabolicznie czynnej witaminy B12, które podejrzewa się, że mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego właśnie powodu, homocysteina jest jednym z najważniejszych markerów metabolicznie czynnej witaminy B12.

Niektórzy lekarze zalecają wszystkim (włączając w to nie-wegetarian) powyżej 45 roku życia, sprawdzanie poziomów homocysteiny, aby wychwycić predyspozycje genetyczne, na wysokie poziomy homocysteiny, co zwykle kończy się powodzeniem. Najlepiej upewnić się co do solidności źródeł witaminy B12 i kwasu foliowego, już kilka tygodni przed tym badaniem. Jeżeli nie, to ewentualne wysokie poziomy homocysteiny, nie będą wskazywały, czy dana osoba ma upośledzenie genetyczne pod tym względem, czy powodem może być dieta uboga w witaminę B12 i kwas foliowy. Z drugiej zaś strony, wysokie wartości homocysteiny, po zażyciu odpowiedniej ilości witaminy B12 oraz kwasu foliowego, mogą wskazać na to, że problem leży jeszcze gdzieś indziej.

 

Kwas metylomalonowy (metylomalonyl) MMA: Najbardziej specyficzny test na metabolicznie czynną witaminę B12 (złoty test)

Metylomalonyl (MMA) gromadzi się w naszym ustroju wtedy, gdy poziomy metabolicznie czynnej witaminy B12, są zbyt niskie. Jest to jedyny, najbardziej specyficzny test na pomiary witaminy B12, ponieważ jedynie witamina B12 w koenzymie, jest potrzebna, aby obniżyć poziomy metylomalonylu. Poziomy metylomalonylu można mierzyć zarówno we krwi, jak i w moczu. Jeżeli ktokolwiek chce szybko stwierdzić, jaki jest status witaminy B12 w ustroju, to właśnie ten test, test na poziomy metylomalonylu. W laboratorium powinni wyjaśnić, jakie są normalne wskaźniki, zgodnie ze specifiką użytej techniki laboratoryjnej. Ogólne poziomy dla metylomalonylu podano w innym miejscu, zobacz: 35. Załącznik 11 Tabela B12 ? względne dane laboratoryjne].

Podobnie jak w przypadku homocysteiny, aby sprawdzić poziomy metylomalonylu, nie pobierając solidnej i wiarygodnej suplementacji witaminą B12, to strata czasu, ponieważ poziomy MMA, będą wysokie, potwierdzą jedynie to czego się można było spodziewać. Każdy, bez wyjątku, potrzebuje solidnych i wiarygodnych źródeł witaminy B12. Mogło by się wydawać, że niby nie ma powodu robienia testu, na poziomy metylomalonylu, wtedy gdy testy na witaminę B12 w surowicy, są w normie, ale nadal można mieć objawy niedoboru witaminy B12. W takich przypadkach, wysokie poziomy metylomalonylu mogą wskazywać, że występują upośledzenia w metabolizmie, związane z witaminą B12, które wymagają innego, specjalistycznego leczenia. Oczywiście, leczenie powinno być przeprowadzone pod nadzorem specjalisty.

 

Testy na poziomy homocysteiny oraz metylomalonylu to testy krótkoterminowe

Niektóre osoby mogą pomyśleć, że powyższe testy, które były pomyślne, to już nie musi się martwić, tym czy pobierać, czy nie pobierać suplementacji witaminą B12, z solidnych źródeł. Sedno sprawy leży w tym, że nie wiadomo kiedy poziomy metylomalonylu oraz homocysteiny zaczną się podnosić. Mogą pozostawać na względnie normalnych poziomach przez lata, miesiące, ale również tylko przez kilku dni, po zrobieniu testów, testów które w tym czasie wskazywały normę. Na razie nie istnieje żaden test, który pozwolił by określić na jak długo, status witaminy B12, będzie odpowiedni w razie przerwy w pobieraniu witaminy B12, z solidnych źródeł.

 

Rekomendacje co do sprawdzania statusu witaminy B12.

Jak uprzednio wspominałem, z wielu powodów jest mądrze przeprowadzać rutynowo wspomniane testy co pięć lat, zwłaszcza dla osób powyżej 45 roku życia. Natomiast powinno się przeprowadzić testy również po zauważeniu niedomagań związanych czy to z wchłanianiem witaminy B12, czy też innych problemy metabolicznych. W innych wypadkach nie ma potrzeby tego robić pod warunkiem, gdy postępujesz zgodnie z zaleceniami zobacz: 3. Rekomendacje dla wegan i prawie-wegan.

 

Poprawiony: niedziela, 19 kwietnia 2015 19:14